Diz Ağrınız Var, Şişme Oldu. Ne Yapmalısınız?

Bu gönderiyi oylayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bu soruyu cevaplamadan en azından bilmem gerekenler neler?

  • Yaşınız
  • Travma hikayeniz
  • Ağrı süreniz; yeni başlangıçlı, uzun süreli
  • Ağrı karakteriniz
  • Ağrınızın olduğu zaman; gece, gündüz, devamlı
  • Ağrınızı artıran ve azaltan faktörler
  • Eşlik eden diğer hastalıklarınız
  • Eşlik eden diğer bulgularınız; şişlik, kızarıklık, kilo kaybı, ateş

gibi pek çok bilgiyi bilmeden size sağlıklı bilgi vermem mümkün olmaz.

Bu soruların cevaplarını aldıktan sonra da düşündüğüm ön tanıya göre sizden isteyeceğim tetkikler olacaktır.

Mesela 65 yaş üstü iseniz ve dizinizde aniden bir şişlik gelişmiş, travma hikayesi yok, ağrı var, ancak ateş, halsizlik, kilo kaybı gibi şikayetleriniz yoksa ön tanım gut ya da psödogut olacaktır, direk grafi ve kan tetkiklerinizi istemem gerekecektir. Bu durumda diz MRG çektirmem ilk aşamada bana tanıma ulaşmak için pek de fayda sağlamayacaktır.

Hasta olarak sizin sorumluluğunuz doğru bilgiyi iletmektir. Şikayet ve hikayenizi ayrıntılı aldıktan ve muayenenizi yaptıktan sonra doğru teşhis ve tedavi planını oluşturmak için yola çıkılır.
Tedavi sürecinde hekim ve hastanın iletişiminin kuvvetli olması iyileşme için gereklidir. Bunun içinde en başta sağlanması gereken karşılıklı güvendir.

Google amcaya sorayım, okuyayım, komşularıma, akrabalarıma da anlatayım, bir hekimde muayene olup ikinci, üçüncü hekime de gidip onun da görüşünü alayım…..

Doktorlara gittim, tedavi olamadım, yetmedi bir de okutayım, bir de sülük/hacamat yaptırayım…..

Doktor doktor gezince tedavi olunmaz.
Hekimin söylediğini dinleyip anlayıp uygulamaya geçince tedavi başlar.
Bazen ağrılarda iyileşme zaman içinde olur, Vücudumuz kendisini onarma kapasitesine sahiptir. İyileşmeyi destekleyecek şekilde davranışlarla vücudumuzu desteklersek iyileşme süreci kısalır.

Her hasta özeldir, bir çok teşhis ve tedavi seçeneği vardır. Bir tedavi herkese iyi gelse ve iyileştirseydi zaten hekime ihtiyaç duyulmazdı.

İyileşmeye giden yol sizi dinleyen, sizi anladığını düşündüğünüz hekimle izlenecek bir süreçtir. Kiminde daha kısa, hızlı bir iyileşme olur, kiminde ise yıllar sürer.

Sağlıkta kalalım

bir yorum bırakın