El ve El Bileği Ağrıları Nedenleri ve Tedavisi

Bu gönderiyi oylayın
[Toplam: 8 Ortalama: 4.3]

El ve El Bileği Ağrıları

El bileği, günlük yaşam içerisinde el fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek adına büyük önem taşır. Elde ya da el bileğinde meydana gelen ağrılar günlük yaşam aktivitelerini olumsuz olarak etkiler. Gerekli tedaviyi gerçekleştirmek için de öncelikle ağrıların kaynağının tespit edilmesi gerekir.

El ve El Bileği Ağrıları Neden Olur?

El bileği ağrıları, en sık görülen eklem ağrılarından biri durumunda. Özellikle günlük yaşam aktivitelerinde ya da sportif faaliyetlerde yaralanma riski oldukça yüksek.

El ve el bileği ağrılarının nedenleri travmaya bağlı olarak meydana gelen hasarlardan sinir sıkışmalarına kadar pek çok farklı ile sebep ile meydana gelmiş olabilir. El ve el bileği ağrılarının en sık karşılaşılan nedenleri şu şekilde listelenebilir:

Karpal Tünel Sendromu

Median sinir el bileğinin ortasında bulunur ve ilk 3 parmağa dağılır. Median sinirin herhangi bir sebeple bası altında kalması durumu karpal tünel sendromu olarak adlandırılır. Karpal tünel sendromunda ağrı ile birlikte uyuşma ya da bilekte güçsüzlük görülebilir.

Tendinit

Tendonlarda enflamasyon meydana gelmesi durumu tendinit olarak adlandırılır. Tendinit meydana geldiği zaman ağrı ile birlikte şişlikte görülebilir.

Kubital Tünel Sendromu

Bu rahatsızlık dirsekte sinir sıkışması, ulnar sinir tuzaklanması ya da ulnar nöropati olarak adlandırılır. Ulnar sinir dirseğin iç tarafından geçerken sıkışır ya da gerilir. Bu gerilme ve sıkışma sonucunda 4. ve 5. parmaklarda uyuşma ya da karıncalanma meydana gelir.

Dirseğin uzun süre katlanmış halde kalması ya da dirseğin üzerinde uzun süre baskı oluşması kubital tünel sendromunun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Eklem İltihabı (Artrit)

Artrit olarak da adlandırılan eklem iltihabı, el bilek ekleminde enflamasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Artrit pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Osteoartrit, romatoid artrit, sedef artriti, gut gibi.Ağrı ile birlikte şişme ya da sertleşme gibi belirtiler de görülebilir.

El Bileği Yaralanması

El bileğinde bulunan kemik, ligament ve tendon gibi yapılar ağır kaldırma, düşme ya da burkulma gibi nedenlere bağlı olarak hasar görebilir. Bu gibi durumlarda ağrı ile birlikte morarma, şişlik ya da anormal hareket gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Ganglion Kisti

İçi sıvı dolu kapsüllerden oluşan ganglion kist, iyi huylu bir kist türüdür. Ganglion kistler bulundukları bölgede büyüyebilir fakat vücudun farklı bölgelerine yayılma göstermez.

Gut

Gut hastalığı vücut içerisinde ürik asit miktarının artması ve eklemlerde birikmesi ile meydana gelir. Gut hastalığı sıklıkla ayak bileğini etkiliyor olsa da, zaman zaman el bileğinde ağrı yaratabilir. Şeker hastalığı, aşırı yemek ya da aşırı alkol tüketimi gibi sebeplere bağlı olarak tetiklenebilen olan gut hastalığı, ağrı ile birlikte şişlik ya da kızarıklık gibi belirtilerle de kendisini gösterebilir.

 

Yukarıda saymış olduğumuz nedenler el ve el bileği ağrılarında en çok karşılaşılan nedenler olmakla birlikte, bazı nadir görülen durumlarda ağrılara neden olabilir. El bileği menisküsü ve Kienböck hastalığı bunlardan bazıları olarak gösterilebilir.

El ve El Bileği Ağrılarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

El ve el bileği ağrılarına gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için öncelikle altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. Teşhis genellikle ilgili branş uzmanı (fizik tedavi veya ortopedi) tarafından gerçekleştirilir.

El bileği ağrılarının tedavisi genellikle konservatif yöntemlerle yani ameliyatsız olarak gerçekleştirilir. Tedavi teşhise göre farklılık göstermekle birlikte, el bileği ağrılarında sık kullanılan tedavi yöntemleri şu şekilde listelenebilir:

  • Bilek ağrısı karpal tünel sendromundan kaynaklanıyorsa sıcak ya da soğuk uygulamalar, bileklik kullanımı, ödem azaltıcı ya da ağrı kesici ilaçlar, lokal enjeksiyon ve fizik tedavi yöntemlerine başvurulabilir.
  • Ağrının kireçlenmeden kaynaklandığı durumlarda fizik tedavi uygulamaları ve el bileği egzersizi uygulanabilir.
  • Yaralanma sonucu ortaya çıkan ağrılarda bileklik kullanımı, bandaj ya da soğuk uygulama, ağrı kesici ilaçlar ve krem kullanımı önerilebilir.
  • Artrit ya da tendinit gibi iltihaplı romatizmal hastalıklarda iltihap söktürücü ya da ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Doktor tarafından kortizon kullanımı da önerilebilir.

Eğer hastalık yukarıda bahsetmiş olduğumuz konservatif yöntemler ile tedavi edilemiyorsa, bu durum sorunun giderilmesi için cerrahi müdahaleye başvurulur.

Yorumlar (1)

El bileğimi geriye doğru bükemiyorum bükmeye kalktığımda ise fena bir ağrı oluyor sadece sol kolumda

bir yorum bırakın