Klinik Pilates Nedir? Kimlere Uygulanır?

Bu gönderiyi oylayın
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Klinik Pilates

Sağlıklı bir yaşam sürmenin temel prensipleri arasında, doğru beslenmek ve hareket etmek yer alır. Hareketlerin düzenli ve profesyonel şekilde yapılması kas ve iskelet sistemi sağlığı açısından oldukça önemlidir, ayrıca vücudun daha formda görünmesine yardımcı olur.

Bu aşamada öne çıkan klinik pilates uygulamaları, fiziksel ve zihinsel sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olur. Kas ve iskelet hastalıkları ve bunlara bağlı gelişen bozukluklarda vazgeçilmez tedavi yöntemlerinden biridir.

Klinik Pilates Nedir?

Pilates, Joseph Pilates tarafından ortaya çıkarılmış ve vücut pozisyonları ile hareketinin kontrolüne odaklanan bir egzersizdir. Farklı hareketler ile vücudun farklı bölgelerinin geliştirilmesine odaklanır.

Klinik pilates ise daha çok kas ve iskelet sisteminin sağlığını korumaya yönelik uygulanan bir tedavidir. Bu tedavide tendon, kas, bağ, kemik, eklem, sinir ve bunlara bağlı komplikasyonların giderilmesi amaçlanır.

Omurga sağlığını düzeltmek, kas spazmı ve fibromiyalji gibi iskelet-kas sistemi sorunlarını gidermede klinik pilates oldukça etkilidir.

Pilates temelde sıkışmaya yönelik egzersizleri tanımlar, ancak fizyoterapist eşliğinde uygulanan klinik pilates daha çok şu sorunları tedavi etmede kullanılır:

 • Duruş bozuklukları ve bunlardan kaynaklanan ağrılar
 • Eklem ağrıları
 • Bel, boyun ve sırt ağrıları
 • Bel ve boyun fıtıkları
 • Kas ve tendon yaralanmaları
 • İç organ problemleri
 • Diz ve kalça sorunları
 • Çapraz bağ yaralanması
 • Menisküs yaralanması
 • Solunum sıkıntısı

Klinik Pilates Faydaları Nelerdir?

Pilates vücuda esneklik, güç ve denge kazandıran bir spordur; bu nedenle profesyonel sporcular, dansçılar ve jimnastikçiler tarafından sıklıkla uygulanır.

Ayrıca profesyoneller dışında aktif egzersiz programına sahip olan pek çok kişi de pilates yapmayı tercih etmektedir. Vücudun form ve zinde görünmesine yardımcı olan pilates, aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskini de azaltır. Bu nedenle hem tedavi edici, hem de önleyici amaçla uygulanabilir.

Temel egzersiz uygulamalarından olan klinik pilates, özellikle omurga sağlığının korunmasına ve iskelet-kas problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Yanlış duruş alışkanlıkları, çeşitli yaralanmalar, bel ve boyun fıtıklarından kaynaklanan ağrılar klinik pilates ile giderilebilir.

Bu esnada kişide fiziksel olduğu kadar zihinsel gelişim de gözlenir ve bu sayede stres ile kaygı durumlarının azalması sağlanır. Klinik pilateste uygulanan özel nefes teknikleri, kas ve dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağladığından rahatlamaya da yardımcı olur.

Kötü ergonomik koşullarda çalışan kişiler için de iyileştirici bir tedavi olan klinik pilates, uzman kontrolüyle kişiye özel egzersizlerin uygulanması ve fiziksel farkındalık kazandırılması sürecini tanımlar.

Böylece bağ, tendon, kas ve iskelet gibi yapıların geliştirilmesine; bunlardan kaynaklanan sorunlara ait semptomların giderilmesine yardımcı olur.

Klinik Pilates Kimlere Uygulanır?

Klinik pilates her yaştan birey için uygundur ve fizik tedavi ardından tamamlayıcı yöntem olarak uygulanabilir. Klinik pilatesin uygulama alanı oldukça geniştir.

Hamilelik ve travmalar sonrasına uygulanan klinik pilates, aynı zamanda herhangi bir hastalığı olmayan ve sadece egzersize başlamak isteyen sağlıklı bireylerde de başvurulan bir yöntemdir. Bu kişiler fiziki muayene sonrası pilates programına dahil edilir.

Esneme bandı, pilates topu ve benzeri özel ekipmanlar kullanılarak yerde ya da cihaz üzerinde uygulanan klinik pilates kişiye özel planlanan bir tedavidir ve şu durumlarda kullanılabilir:

 • Kronik ağrısı olanlarda
 • Skolyoz ve kireçlenme tedavisinde
 • Fibromiyalji sendromunda
 • Kemik erimesi durumunda
 • Hastanede yatan hastalarda hareket kabiliyetini yeniden kazanmak amacıyla
 • Elit sporcu ve dansçılarda aktivite gelişimi için
 • Esneklik seviyesini artırmada
 • Hamilelik öncesi ve sonrası dönemde
 • Travma geçirenlerde
 • Obezite tedavisinde
 • Doku romatizmalarında
 • Kas-iskelet sistemi hastalıklarında

Klinik Pilates Nasıl Yapılır?

Klinik pilates, çeşitli sebeplerle omurga, eklem, iskelet ve kas sistemi sorunları yaşayanlar için tedavi edici bir süreçtir. Bu süreçte kişinin hareket kabiliyeti, hastalığı, semptom seviyesi ve pek çok faktör bir arada değerlendirilerek kişiye özel bir pilates programı çıkarılır.

Çıkarılan bu programın uygulaması ise uzman fizyoterapist kontrolünde gerçekleşir. Uzman olmayan kişilerle veya bilinçsiz şekilde uygulanan klinik pilates, vücudun fazla zorlanmasına neden olabileceğinden daha ciddi sıkıntılar ortaya çıkarabilir.

Bu nedenle özellikle kas ve iskelet problemi yaşayan bireylerde uygulamanın uzman kontrolünde yapılması önemlidir.

Klinik pilates; özel bir yatak, mat veya zemin üzerinde çeşitli pilates ekipmanları kullanılarak yapılır. Bu sırada kişinin sorunlu bölgesini iyileştirmeye odaklanan özel hareketler bilinçli şekilde uygulanır. Egzersizler vücut kaslarını geliştirmeyi ve vücuda denge kazandırmayı hedefler.

Aynı zamanda esneklik ve hareket kabiliyetinin artırılması da amaçlanır. Özel nefes alıp verme teknikleri ile kasların daha düzgün çalışması ve daha hızlı gelişmesi sağlanır.

Programdan maksimum fayda almak içinse uzmanın önerdiği süre boyunca tedaviye devam etmek, gerekirse hekim önerisiyle sonraki süreçte temel hareketleri tek başına uygulamak önemlidir.

Klinik pilates uygulamaları genellikle 45 dakikalık seanslar halinde düzenlenir ve minimum 4 seans devam eder. Ancak kişinin problemi ve gelişim sürecine göre seans süreleri ile zamanı özel olarak ayarlanır.

Haftada 2-3 gün uygulanan seanslar bireye doğru duruş alışkanlıklarının kazandırılmasını, iskelet-kas yapılarının güçlendirilmesini sağlar.

Yorumlar (1)

Merhaba sizinle tanışmak ve bilgi almak istiyorum

bir yorum bırakın