Kuru İğne Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu gönderiyi oylayın
[Toplam: 4 Ortalama: 4.8]

Kuru İğneleme

Kuru iğne tedavisi, özellikle kas kasılmaları ve fibromiyaljiye bağlı oluşan ağrıların tedavisinde kullanılan modern yöntemlerden biridir. Kaslara uyarı vererek ağrıyan bölgenin rahatlatılmasını sağlayan bu yöntem pek çok sorunun giderilmesinde etkilidir.

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Kuru iğne tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon kapsamında uygulanan bir yöntemdir ve kronik iskelet-kas sistem hastalıkları ile bu hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan ağrıları iyileştirmeyi hedefler.

Ayrıca hareket kısıtlılıklarının tedavisinde kullanılır. Kuru iğne uygulaması, ilaç içermeyen ince enjeksiyon iğneleri ile gerçekleştirilir ve iğne mekaniği sayesinde kas sertleşmelerini gidermeye çalışır. İnce ve çeşitli boylardaki iğneler kasları uyararak gevşetir, böylece ağrı oluşumunu önler.

Kuru İğne Tedavisi Ne İçin Kullanılır?

Kuru iğne tedavisinin kullanıldığı farklı hastalıklar vardır ve bu hastalıklar genel olarak şu şekilde sıralanır:

 • Sırt ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Fibromiyalji sendromu
 • Spor yaralanmaları
 • Golfçü ve tenisçi dirseği
 • Omuz hareket kısıtlılığı ve ağrısı
 • Ağrılı kas spazmları
 • Travma ile ilişkili omurga ağrıları
 • Çene eklem ağrıları
 • Duruş bozukluğu ya da skolyoz kaynaklı kas gerginlikleri
 • El, omuz, topuk, dirsek ve kalça tendinitleri

Kuru İğne Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Kuru iğne tedavisi genel olarak her yaştan ve cinsiyetten kişiye uygundur, ancak 12-15 yaşından küçük çocuklara uygulanmaz. Kişide bulunan farklı hastalıklar bu tedaviye engel teşkil etmez, ayrıca iğne hissinin minimum seviyede olması sayesinde iğne korkusu olanlara da uygulanabilir.

Tedavide kullanılan iğnelerin vücutta birkaç saniye ile birkaç dakika arası tutulması, uygulamanın kolay gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede vücutta herhangi bir kanama oluşmaz veya çok az kanama olur. Tedavinin hamilelerde uygulanması için ise belirli koşulların karşılanması gerekir.

Kuru İğne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kas tutulmaları, kaslarda spazm ve tetik noktaların oluşmasına neden olur. Bu noktalar halk arasında “kulunç” olarak ifade edilir.

Kuru iğne tedavisi ince uçlu iğnelerin kulunçlara batırılması ve birkaç saniye burada tutulması şeklinde uygulanır. Bu uygulama sayesinde kas spazmının giderilmesi ve kasın gevşetilmesi sağlanır.

İMS kısaltmasıyla da bilinen kuru iğne tedavisinde tetik noktadaki aktivasyonun giderilmesi hedeflenir, bunun içinde oldukça etkili olan çeşitli uzunluklardaki iğneler kullanılır. Kasıldığı için ağrıya neden olan ve fonksiyon kaybı ile kendini gösteren durumlar kaslara uygulanan bu teknik ile giderilir.

Kuru iğne tedavisi sıklıkla akupunktur ile karıştırılsa da, akupunkturdan oldukça farklıdır. Akupunktur, vücuttaki meridyenleri ve meridyenlerle bağlantılı noktalara 20 dakika boyunca uygulanır. Kuru iğne tedavisinde ise süre bu kadar uzun değildir ve ilaç içermeyen iğneler sadece birkaç saniye veya dakika tutulur.

Kasların etkilenme seviyesine göre kullanılan iğne sayısı artırılabilir, kimi durumlarda ise tek iğne kullanmak yeterlidir. Genellikle haftada 1-2 seanslık uygulamalar halinde düzenlenen kuru iğne tedavisi, bireyin hastalığına ve iyileşme seviyesine göre değerlendirilir. Ortalama 3-5 seanslık bir tedavi genellikle yeterlidir, fakat daha şiddetli rahatsızlığı olan kişilerde 8-10 seans uygulama yapmak gerekebilir.

Kuru İğne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kuru iğne tedavisi iğneler aracılığıyla uygulandığı için alanında uzman hekimlerin kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Yanlış uygulamalar geri dönüşü olmayan problemlerin gelişmesine neden olabilir, bu nedenle en etkili ve doğru tedavi için uzman isimlere başvurmak gerekir.

Doğru uygulamalar ile ağrı sorunlarının kısa sürede giderilmesi mümkün olur. Ayrıca tedavi sonrası hekimin önerdiği egzersizleri uygulamak da eklemlerin daha rahat hareket ettirilmesine yardımcı olur. Uygulama sonrasında etkilenen bölgeyi yıkamak ve açık bırakmakta da herhangi bir sorun yoktur.

bir yorum bırakın