Eklemler için Hyaluronik Asit Enjeksiyonları

Bu gönderiyi oylayın
[Toplam: 8 Ortalama: 3.3]

Genel bir sağlık sorunu olan eklem ve tendon ağrılarında ağrıyı azaltmak ve fonksiyonelliği artırmak için kullandığımız tedavi yöntemlerinden biri de hyaluronik asit enjeksiyonlarıdır.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit ismini Yunanca “Hyalos” kelimesinden almıştır. Bu kelime cam anlamına gelmektedir, parlak ve transparan oluşundan dolayı bu isim verilmiştir. Hyaluronik asit sinoviyal sıvının ana bileşenidir. Vücudumuzda doğal olarak bulunur. Sinoviyosit, kondrosit, fibroblastlar tarafından üretilen yüksek molekül ağırlıklı bir glikozaminoglikandır.

Eklem ve kemiklerin beslenmesinde ve kayganlığın sağlanmasında görevlidir. Sağlıklı bir diz 2,5-4 mg/ml hyaluronik asit ihtiva eder.

Diz kireçlenmesinde azalmış üretim, artmış yıkım nedeniyle hyaluronik asit miktarı %50 düzeylerinde azalmaktadır. Ağız yolu ile alındığında emilimi düşüktür. Bu nedenle eklem içine enjeksiyon ile verilmesi tercih edilir.

Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Nasıl Etki Eder?

Kesin etki mekanizması net değildir. Sürtünmeyi azaltması, diz ekleminde elastisiteyi ve şok absorbsiyonunu iyileştirmesi, kıkırdağın esnekliğinin artırılması, eklem sıvısının azalması ile bozulmuş olan eklem yüzlerinde kayganlığın artırılması, sinovyal membran ve eklem yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturması, eklemdeki iltihabi yanıtı azaltması gibi pek çok etkisinin olabileceği düşünülmektedir.

Ayrıca ağrı algılanmasını baskıladığı, doku yıkımını azalttığı da bildirilmektedir. Dışarıdan enjekte edilen hyaluronik asitin yarılanma ömrü 2-8 gündür.

Ancak enjeksiyon sonrasında 6 ay-1 yıl klinik iyileşme gözlenmektedir. Bu durumun dışarıdan verilmesi ile vücutta hyaluronik asit sentezini artırması ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Hyaluronik Asitin Moleküler Ağırlığı Önemli Midir?

Düşük ve yüksek moleküler ağırlıklı preparatlar mevcuttur. Bu konuda çelişkili bilgiler mevcuttur. Molekül ağırlığının en az 500.000 Dalton olması gerektiği bildirilmiştir.

Hyaluronik Asit Enjeksiyonu Hangi Hastalıklarda Faydalıdır?

  • Dizde kireçlenme
  • Kalçada kireçlenme
  • Temporomandibüler eklem (Çene eklemi) enjeksiyonu
  • Omuz/Ayak bileği kireçlenmesi

Mevcut Enjeksiyon Tedavileri Arasında Hangisinin Seçileceğine Nasıl Karar Verilir?

Hastanın yaşı, klinik bulguları, röntgen bulguları, tedaviden beklentisi, daha önce almış olduğu tedaviler değerlendirilerek tedavi planı yapılır.

Bu Enjeksiyon Yapıldıktan Sonra Etkinlik Ne Kadar Sürelidir?

Altı ay ile 1 yıl arasında değişen bir etkinlik bildirilmektedir.

Hyaluronik Asit Enjeksiyonunun Yan Etkileri Nelerdir?

Bu enjeksiyon oldukça güvenilirdir. Yan etkileri çok nadirdir ve geçicidir. Bilinen bir ilaç etkileşimi yoktur. Ancak enjeksiyon yerinde kızarıklık, ısı artışı, şişme, hassasiyet, ağrı olabilmektedir.

Hyaluronik Asit PRP İle Kombine Edilebilir mi?

Evet, yapılan çalışmalarda bu iki enjeksiyon kombine olarak yapıldığında etkinliğin tek başına yapılan enjeksiyondan daha iyi olduğu bildirilmektedir. Ancak maliyette artmaktadır. Aynı zamanda eklem içine enjeksiyon sırasında daha fazla miktarda volüm verilmektedir.

Yorumlar (1)

Merhaba
2 hafta önce sağ ve sol kalça eklemlerim için kasık bölgesinden hyaluronik asit uygulaması yaptırdım, bacaklarımın ön kaslarında sanki hamlama ağrısı gibi ağrılar var ve morartılar oluştu, bu normalmidir bacak damarlarımda olumsuz bir durum olmadığı ultrason neticesinde söylendi.
Teşekkürler

bir yorum bırakın